piątek, 10 lipca 2015

Miłość i przywiązanie

Czy miłość i przywiązanie idą ze sobą w parze? Co sprawia, że przywiązujemy się do matki?
Czy ten sam mechanizm działa w procesie przywiązywania się do opiekunów zastępczych/ adopcyjnych ?

Naukowcy od lat starali się wyjaśnić czy w procesie przywiązania chodzi o zaspokajanie naszych podstawowych potrzeb takich jak głód, czy też chodzi o coś więcej, o miłość, dotyk, przytulenie...



Dużo wnoszący w te kwestię eksperyment przeprowadził w latach 50 Harry Harlow.
Podejrzewał on, że bardzo ważną kwestią oprócz dostarczania pożywienia przez matkę jest również możliwość przytulenia się do niej. W swoim eksperymencie chciał udowodnić, iż matka dostarczająca tylko pożywienia nie jest matką wystarczającą. Harlow ze względów etycznych eksperyment przeprowadził na młodych małpkach.

Małpki zostały oddzielone od matek i trafiły do laboratorium. W miejscu w którym przebywały nie znajdowało się nic oprócz dwóch atrap, które miały przypominać matki. Jedna atrapa była wykonana z drutów , druga zaś z miękkich materiałów nadających się do tulenia.
Malutkie rezusy podzielono na dwie grupy. Jedna grupa karmiona była przez matkę drucianą a druga przez matkę szmacianą.

Wyniki eksperymentu były jednoznaczne. Niezależnie, która matka była karmiąca, rezusy spędzały o wiele więcej czasu u matek szmacianych wtulając się w materiały z którego była wykonana.
Nawet te małpki, które były karmione przez matkę drucianą, spędzały u niej czas tylko w momencie zaspokajania głodu, a przez pozostały czas tuliły się do mamy materiałowej.
W momentach, w których rezusy odczuwały strach, lęk biegły do matki włochatej.
Ponadto te małpki, które były karmione przez matkę drucianą (zjadły i przybrały na wadze tyle samo co te w grupie drugiej) miały więcej problemów z trawieniem pokarmu, częściej doskwierały im żołądkowe problemy. Wiele z tych małpek po zakończeniu eksperymentu było bardziej agresywnych i cierpiały na różne zaburzenia.



Eksperyment jednoznacznie wskazuje jak ogromne znaczenie ma dotyk, ciepło, miłość już od narodzin. Przytulanie, dotykanie jest ważne dla rozwoju niemowląt i niewątpliwie sprawia ogromną przyjemność zarówno matce jak i dziecku. W odpowiedni i zdrowy sposób kształtuje się przywiązanie do opiekuna, poczucie bezpieczeństwa, zaufanie i miłość.
Jest to niewątpliwie fundament dalszego prawidłowego rozwoju dziecka, które w ten sposób może zdobywać kolejne kamienie milowe na drodze swojego rozwoju emocjonalnego i poznawczego.

Dla dziecka miłość, dotyk, przytulenie to najcenniejszy prezent jaki może od Ciebie dostać każdego dnia. Bez względu na ilość Twoich obowiązków, zmęczenie, samopoczucie jest to coś co powinno być dla Was jak tlen każdego dnia. 


Zobacz podobne wpisy:

1.Dlaczego niemowlęta lubią być huśtane?

2. Nauka czy zabawa?
3. Życie z prawdziwego zdarzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz