poniedziałek, 21 września 2015

Oczami niemowlaka


Czarno- białe zabawki są rewelacyjne dla niemowląt pierwszym okresie życia. Umożliwiają większe skupienie wzroku na wyrazistych barwach. 
Bardzo mocno wspomagają rozwój dziecka, korzystnie wpływają na wyobraźnię i koncentrację.Dlaczego czarno-białe zabawki robią furorę ?


Od momentu urodzenia przez kolejne miesiące życia intensywnie rozwija się zmysł wzroku.
Jest to najbardziej złożony układ sensoryczny w organizmie człowieka, a w chwili porodu jest najmniej rozwinięty. Noworodek po urodzeniu widzi tylko z odległości 20-30 cm. 
Co ciekawe widzi aż do 30 razy słabiej niż dorosły. Nie potrafi dłużej skupić wzroku w jednym miejscu. 
Wodzi wzrokiem i zatrzymuje go w momencie, kiedy natrafi na wyraźny kontrast bądź wyraźne obrzeża jakiegoś przedmiotu. Jego widzenie jest dość słabe i rozmyte, dlatego to co zauważa to kontrastowe zestawienia kolorów takich jak czerń i biel. Co ważne, widzenie niemowląt jest skrajnie peryferyjne, lepiej dostrzegają to co jest na obrzeżach przedmiotu niż w jego centrum. Najlepiej, żeby dany przedmiot nie był oddalony od wzroku dalej niż 30 cm, o czym wspomniałam już na początku. Maluchy chętniej będą patrzyły na przedmioty o ostrych, wyraźnych krawędziach a także dużych, wyraźnych wzorach. Bardzo ciekawą zabawką może okazać się zwykła szachownica.

W drugim miesiącu życia dziecka warto zadbać o to, aby maluszek miał na czym zawiesić wzrok.
Jest to odpowiedni moment, na to, aby do łóżeczka przyczepić różne przedmioty.
W trzecim miesiącu życia dzieci  zaczynają już chwytać przedmioty, a w czwartym są już wrażliwe a kolory.

Dzieci bardzo lubią patrzeć na czarno- białe zabawki , gdyż widzą je bardzo dobrze. Jak stymulować rozwój wzroku dziecka?


Przede wszystkim należy to robić z umiarem. Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne dla rozwoju wzroku. Przez pierwsze 3 miesiące maluch chętnie będzie skupiał wzrok na jedno-dwukolorowych zabawkach.
Na początku warto zorganizować zabawę w której przybliżamy i oddalamy od oczu dziecka jakąś czarno- białą zabawkę. Natomiast, gdy ma 3 miesiące można zawiesić nad łóżeczkiem jakąś karuzelę z wyraźnymi wzorami i kontrastowymi kolorami. Następnym etapem będzie danie dziecku zabawki do rączki co pozwoli na wyćwiczenie koordynacji oko- ręka.

Kupuj dziecku zabawki z prostą formą, wyraźnym kształtem i biało- czarnymi kolorami. W ten sposób będziesz właściwie stymulować jego rozwój. Duża czarno- biała kwadratowa zabawka na pewno przykuje więcej uwagi niż kolorowa maskotka. Zalewając układ nerowy dziecka jaskrawymi i różnokolorowaymi przedmiotami powodujemy mętlik i nadmiar bodźców z którymi mózg niemowlęcia nie może sobie poradzić. Dziecko w takim przypadku widzi rozmyte kontury.
1 komentarz:

  1. Ciekawy artykuł. Dobrze jest być świadomym rodzicem i wspierać rozwój dziecka. My kupiliśmy ciekawe kontrastowe zabawki w sklepie www.okiemmaluszka.pl

    OdpowiedzUsuń