czwartek, 17 września 2015

Co zrobić by Twoje dziecko pokochało książki?


Trudno sobie wyobrazić, aby czytanie książek mogło nieść za sobą jakieś negatywne konsekwencje :) Pobudza wyobraźnię, rozwija słownictwo, wspomaga proces koncentracji, ułatwia naukę ortografii...
A to tylko niektóre korzyści jakie niesie za sobą obcowanie z książkami.

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko chętniej zaglądało do książki niż do komputera. 
Niewątpliwie w obecnych czasach jest to baaardzo trudne zadanie, ale nie niemożliwe!

Jak sprawić, by dziecko chętnie czytało? Co zrobić, aby czytanie stało się źródłem przyjemności ?


Niestety, nie ma jednej uniwersalnej recepty, która w każdym przypadku się sprawdzi. 
Należy zdać sobie sprawę z tego, że wszelkie czynności jakie wykonujemy, wykonujemy po coś.
W tym przypadku możemy powiedzieć że czytamy, aby znaleźć potrzebne informację, dla przyjemności, dla poszerzenia horyzontów, dla przeżycia literackiego... i tak trzeba podejść w przypadku zaszczepienia w dziecku miłości do książek. Pokażmy wszelkie możliwe powody i korzyści dla których warto czytać :)

1. Zbuduj kulturę czytania - daj przykład!Niestety czasami zdarza się tak, że rodzice sami nie czytają. W domu nie ma wykształconej kultury czytania,  a wymagamy tego od dziecka. Nie czytamy bo nie mamy czasu, siły, ochoty...
Wolimy zasiąść przed telewizorem czy komputerem i też dowiemy się tego co trzeba. 
Jednak w tym przypadku zapomnijmy, że kiedykolwiek dziecko zapała miłością do książek. Dzieci naśladują zachowania dorosłych!
Jeśli dziecko przebywa w domu w którym są książki. Widzi, że rodzice czytają, to również zainteresuję się tym tematem i bedzie dążyło do imitacji naszych zachowań. Nieodłącznym elementem jest obecność książek w domu, dziecko musi mieć mozliwość sięgnięcia w każdej chwili po daną książkę. Można wprowadzić również zwyczaj wypożyczania książek o różnej tematyce zarówno dla nas jak i dla dziecka.

2. Poczytaj mi mamo / poczytaj mi tato :)Wspólny czas spędzony z dzieckiem nad książką jest bardzo ważny z perspektywy rozwoju dziecka.
Dziecko poznaje świat i bohaterów przedstawionych w książce. Mamy możliwość wspólnie przeżyć tą historię i podzielić się refleksjami, emocjami.
Spędzanie czasu razem z rodzicem to coś co dzieci bardzo sobie cenią! Jeśli będą to chwile przeżyte w ciepłej, miłej i radosnej atmosferze to dziecko skojarzy książki z czymś bardzo poyztywnym. Istenieje wtedy duża szansa, że w późniejszych latach samo będzie do nich wracać. 3. Motywacja


Motywacja jest podstawowym czynnikiem do tego, aby dziecko chciało czytać! 
Jeśli dziecko widzi jakiś sens w czytaniu lub sprawia mu to przyjemność to motywacja pojawi się sama. Bez pozytywnego podejścia dziecka nic się nie uda. 
A to naszym zadaniem jest wzbudzić to pozytywne podejście i motywację. 


Motywację łatwo wzbudzić poprzez wspólne czytanie, wówczas dziecko będzie chętnie brało w tym udział bo będzie dążyło do kontaktu z nami.
Ważne jest również to, aby dostosować książki do zainteresowań dziecka.

4. Wspólne wyjście do księgarni.Zabierzmy dziecko na małą wycieczkę do dużej księgarni w której będzie mogło swobodnie poprzechadzać się pomiędzy regałami, pooglądać kolorowe okładki, zajrzeć do środka książki...
Rozbudzi to jego wyobraźnię i ciekawość. 
Nieważne czy jest na etapie samodzielnego czytania. Liczy się efekt. Pozwólmy wybrać dziecku książkę, która przyciągnie jego uwagę. 
Gdy dziecko uczy się czytać...


Jeśli jesteśmy rozczarowani słabymi postepami dziecka w nauce czytania, nie strofujmy go na każdym kroku. W ten sposób wyzwalamy u niego negatywne emocje i powodujemy niechęć do książek. Dziecku może iść słabiej ze względu na pewne deficyty, a nie dlatego że nie chce czytać. 
Musimy intensywnie obserwować i zachęcać. 
Codzienne namawianie do głośnego czytania, poprawianie, frustracja i uczenie czytana poprzez samo czytanie doprowadzi do odwrotnego skutku. 
Warto wplatac w zabawę elementy czytania słów, krótkich zdań, nadal czytajmy dziecku na dobranoc. Wzbudzajmy chęc i motywację, nie krytykujmy i nie wymuszajmy.
Ooczywiście może sie zdarzyć tak, że napotkalismy na swej drodze jakieś trudności, rozwojowe, deficyty, które nie pozwalają dziecku opanować umiejętności czytania w takim tempie jak jego rówieśnikom. Nalezy wtedy obserwować, skonsultować się z osobami kompetentnymi, które pomoga nam rozwiązać problem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz