środa, 1 kwietnia 2015

Nauka czy zabawa ?


Wielu rodziców miewa wyrzuty sumienia , że za mało czasu spędzają z dzieckiem pracując nad jego rozwojem i edukacją . Druga część rodziców z kolei stawia tylko i wyłącznie na aspekt nauki zapominając o tym jak ważną rolę odgrywa w życiu dziecka zabawa.



Zdania naukowców również są podzielone. Część z nich zaznacza, że mózg u małych dzieci rozwija się bardzo szybko. Odbierane bodźce z otoczenia stymulują powstawanie nowych połączeń nerwowych.
Dlatego mówi się, że rodzice powinni często dbać o rozwój dziecka.
W opozycji mamy do czynienia z poglądem, że skutecznie potrafimy uczyć się przez całe życie, a dzieciom należy dać trochę więcej swobody a beztroska zabawa ma wtedy największy sens.

Jak zatem wyważyć odpowiednie proporcje zabawy i nauki?


Najważniejsza dla dziecka jest nasza uwaga i zaangażowanie w jego rozwój. 
Stwórzmy dziecku okazję do zabaw na świeżym powietrzu, spędzajmy z nim czas w różnej formie. Bawmy się, rozwiązujmy zagadki, rozmawiajmy z dzieckiem.
Przez ten cały czas bacznie obserwujmy jakie dziecko ma mocne i słabe strony. Jakie są jego preferencje i ukryte talenty.

Jak wspierać rozwój dziecka?



Na pewno nie dajmy się wpędzić w rywalizację między rodzicami, co ich dziecko potrafi i które wie więcej. Dzieci bardzo nie lubią konkurowania z rówieśnikami i jest to dla nich bardzo uciążliwe.
Nie wypominajmy dziecku, że nie potrafi czegoś tak dobrze jak jego rówieśnik. 
Zamiast tego dajmy możliwość określenia własnych zainteresowań.

Zasada jest prosta: IM WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI TYM WIĘCEJ CIEKAWOŚCI!

Ciekawość dziecka nie zna granic. Przez cały czas zbiera ono nowe doświadczenia
Jego umysł jest otwarty i głodny wiedzy przy każdej czynności. 
Rolą rodzica jest tyko zadbać o odpowiednią ilość bodźców jaką otrzymuje dziecko. 

Przy wspieraniu rozwoju dziecka bardzo ważne jest ustalenie priorytetów. Może umiejętność czytania, liczenia na nie wiele się zda przed pójściem do szkoły i warto spojrzeć na rozwój z innej perspektywy. Każde dziecko ma swoje preferencje i zdolności a na rozwój trzeba spojrzeć całościowo, nie możemy skupić się na jednej dziedzinie i umiejętności np. na pisaniu bądź mowie. Wszystkie zdolności są ważne. 
Dlatego wspomagając rozwój wszystkich umiejętności dziecka wyjdą na światło dzienne indywidualne zdolności. Kiedy dziecko wykazuje ogromną chęć do malowania i robi to przepięknie za chwile nadrobi zaległości w innych umiejętnościach, może nieco później zacznie mówić albo liczyć? 
Na wszystko przyjdzie czas. Nie zaburzajmy naturalnego rytmu dziecka, ale bacznie obserwujmy i odpowiadajmy na potrzeby rozwojowe.

Zabawa też jest dobra !



Zabawa jest wrodzoną potrzebą dziecka, która wiąże się z odkrywaniem świata i wszystkich tajemnic. Dzieci potrafiące się bawić są bardziej szczęśliwe, zadowolone oraz pewniejsze siebie niż te dzieci , które wychowane są głównie na samej nauce i programie edukacyjnym.Ważne jest to, aby stworzyć dziecku odpowiednią atmosferę do zabawy. Brak bezpieczeństwa, stres, napięty terminarz, za dużo zajęć i nauki to czynniki skutecznie psujące zabawę.

Jak bawić się wspólnie z dzieckiem?


Przede wszystkim skup na dziecku całą swoją uwagę, postaraj się wejść w jego świat. 
Dziecko gra główną rolę i to ono dyryguje całym przebiegiem zabawy.

 Jakie jest nasze zadanie? 


-inicjować zabawę (np. pójdziemy na plac zabaw, pogramy?)
-zadbać o odpowiednią oprawę (zabawa na świeżym powietrzu zamiast w domu)
-wspomóc w trudnych sytuacjach, jednak nie przejmować inicjatywy

Zabawa także przygotowuje do szkoły.

Należy pamiętać o tym, że wiele umiejętności, które dziecko nabywa w domu są w szkole zaniedbywane. Napięty plan edukacyjny nie pozwala już koncentrować się na współpracy, kreatywności, rozwoju osobowości. Dlatego warto zwrócić na te elementy szczególną uwagę. Odpuśćmy sobie codziennie kilkugodzinne wałkowanie literek, tabliczki mnożenia skoro i tak dziecko jeszcze raz będzie przez to przechodziło w szkole. Skupmy się na bardzo ważnych życiowych umiejętnościach, które bardzo często w szkole są zaniedbywane. 

Pamiętajmy o najważniejszym!  MIŁOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM! 

Stabilność emocjonalna ma największy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Intensywny i ciągły kontakt z dzieckiem oparty na miłości jest o wiele ważniejszy  niż wspieranie umiejętności dziecka. Nic nie zastąpi rodzicielskiej miłości!



Zobacz podobne wpisy:

1. Skąd się biorą dzieci?

2. Prośba Twojego dziecka.
3. Miłość i przywiązanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz