poniedziałek, 16 lutego 2015

Jak przygotować się do zajścia w ciążę?

Biorąc pod uwagę coraz bardziej zabiegany styl życia i nie zawsze zdrowy, warto wiedzieć jak przygotować się do ciąży, aby wszystko przebiegało zdrowo i bezpiecznie. 

W jaki sposób przejść potrzebną metamorfozę nie wywracając życia do góry nogami?

Zastanów się, co mogłabyś zmienić w swoim dotychczasowym trybie funkcjonowania, aby być lepiej przygotowaną na nadejście małego człowieczka:)


Pomoże Ci w tym poniższa lista:

1.Zdrowe odżywianie. Powiedz „NIE” fastfoodom i innym wysoko przetworzonym potrawom.  Powinnaś odżywiać się częściej i spożywać mniejsze porcje. Dieta kobiety pragnącej zajść w ciąże powinna być bogata w witaminy ,minerały. Nie żałuj sobie zatem warzyw i owoców. Warto też spożywać odpowiednią ilość białka, które zawarte jest w mięsie , rybach czy nabiale. Ogranicz spożywanie soli, cukru i wysoko-nasyconych tłuszczów zwierzęcych.  Nadwaga z kolei może być przyczyną gorszego przebiegu ciąży i porodu. Nikt nie mówił, że przygotowanie do ciąży będzie łatwe:) 

2. Używki! Stanowczo musisz zrezygnować z palenia papierosów i ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Ogranicz również ilości wypijanej kawy i czarnej herbaty.

3. Kwas foliowy. Kwas foliowy należy zacząć przyjmować na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Zapobiega on urodzeniu dziecka z wadą centralnego układu nerwowego. Można także przyjmować preparaty wielowitaminowe.

4. Aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia jest kondycja fizyczna przyszłej mamy. Powinnaś pomyśleć o wzmocnieniu mięśni krocza, kręgosłupa, brzucha i pośladków. Łatwiej Ci będzie znieść okres zaawansowanej ciąży i porodu. Śmiało możesz zapisać się na zajęcia fitness, wzmacniające mięśnie całego ciała, zacznij biegać, pływać, jeździć na rowerze.

6. Pamiętaj o odczekaniu po hormonach. Zalecane jest przez lekarzy ginekologów odczekanie ok. dwóch cykli miesiączkowych, aby organizm wrócił do normalnego funkcjonowania po  odstawieniu leków hormonalnych.

7. Umów się na wizytę ze swoim lekarzem. Sprawdzi on Twój stan zdrowia, pomoże w odstawieniu pewnych leków jeżeli jakieś przyjmujesz. Wedle potrzeby zleci również odpowiednie badania.

8. Wykonaj badania laboratoryjne i ginekologiczne. Wśród badań zalecanych dla przyszłych mam znajduje się analiza moczu i krwi, poziom hormonu tarczycy, analiza na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii, na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B w skrócie WZW B (tzw. żółtaczki), na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie.  Badania ginekologiczne to cytologia, usg narządów rodnych i piersi, podstawowe badania hormonalne. Lekarz zleci badania, które w Twojej sytuacji uzna za stosowne.


Wszystkie wskazania są niezwykle ważne, ale pamiętaj przede wszystkim ZWOLNIJ :)
Powodzenia!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz