poniedziałek, 2 listopada 2015

Znaczenie programowania płodowego dla rozwijającego się dziecka

Programowanie płodowe jest stosunkowo nowym terminem funkcjonującym w świecie nauki, jednak z perspektywy nas, kobiet powinno być bardzo ważne i wartościowe.
Czym jest i jak można je wykorzystać?

Programowanie płodowe to długotrwałe zmiany adaptacyjne płodu, spowodowane warunkami panującymi w środowisku wewnątrzmacicznym. W łonie matki płód jest podatny na różnego rodzaju czynniki.
Stres, przyjmowane leki, choroby przebyte przez kobietę w czasie ciąży- wszystko to ma wpływ na kształtowanie się i rozwój dziecka. Okres ciąży oprócz tego, że jest okresem w którym płód wzrasta do samodzielnego funkcjonowania jest również czasem, w którym dziecko zostaje po części "zaprogramowane" na określoną rzeczywistość.

Wspaniałym przykładem jest wykład Annie Murphy Paul, która w doskonały sposób opowiada o ciężarnych kobietach w czasie wojny, które niestety nie dysponowały odpowiednią ilością pożywienia. Ich dzieci zostały "zaprogramowane" na życie w takiej rzeczywistości.
Narządy wewnętrzne przystosowane były do niższego poziomu życia.
W późniejszym czasie natomiast nie były w stanie poradzić sobie w warunkach znacznie lepszych.
Płód w łonie matki szukał bowiem optymalnego rozwiązania dla sytuacji kryzysowej, aby mógł przetrwać. Składniki odżywcze kierowane są w takiej sytuacji do najważniejszego organu jakim jest mózg. Kiedy natomiast dzieci przyszły na świat, skończyła się wojna i wzrósł poziom życia zaczęły się problemy z przyswajaniem zbyt dużej ilości składników odżywczych przez narządy, które wcześniej okazały się być zaniedbane.

Dziecko już w łonie matki przystosowuje się do życia wśród nas po narodzeniu.
To matka jest jego nauczycielem i osobą wprowadzającą w rzeczywistość.
Musimy być tego świadome i zapewniać jak najlepsze warunki naszemu  maleństwu, gdyż chłonie nasze doświadczenia jak gąbka.

Zachęcam do obejrzenia wykładu Annie Murphy Paul w którym również trochę o tym czego uczymy się już w łonie matki.


1 komentarz:

  1. Pierwszy raz słyszę takie rzeczy, ale przecież wszystko jest możliwe. Moja partnerka bardzo szczegółowo śledziła wpisy w kalendarzu https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/25-tydzien aby dokładnie wiedzieć i być świadomym tego co właśnie się dzieje w brzuszku u malucha.

    OdpowiedzUsuń