poniedziałek, 26 stycznia 2015

Dlaczego dzieci kłamią ?


„Mama nie pozwala mi chodzić na podwórko, ale kiedy jest w pracy, to ja sobie idę, a mamie mówię, że byłem w domu. Jak mnie na tym przyłapała, to skłamałem, że chciałem pożyczyć książkę od kolegi.  Mama powiedziała mi, że kłamię, i nie pozwoliła mi za karę oglądać telewizji. Sam słyszałem, jak mama kłamała babci, że nie może do niej przyjść, bo ma dużo pracy, a wcale nie miała nic do roboty, bo oglądała film na wideo. Dlaczego mama może kłamać, a ja nie?”
                                                                                                        
                                                                                                                                Jacek, 7 lat


„Monika mieszka z rodzicami w jednym pokoju, nie ma ładnych zabawek, bo oni są biedni. 
Ale Monika wszystkim kłamie, że ma swój pokój, że mama jeździ swoim samochodem, a tata swoim i , że dostała od babci nową lalkę. Ja myślę, że ona się wstydzi i dlatego kłamie.”

                                                                                                                                  Ola, 6 lat


Powodów dla których dzieci kłamią jest całe mnóstwo!
Najczęściej niestety powodem jest to, że kłamią rodzice dziecka. Bardzo często rodzicom wydaje się, że dzieci nie wiedzą, że są okłamywane i szybko zapominają o tym co zostało im powiedziane.
Nic bardziej mylnego ! 

Dziecko jest jak walizka, z której wyciągniemy dokładnie to co włożyliśmy. Sęk w tym, że bardzo często nie pamiętamy co do tej walizki włożyliśmy i dziwimy się skąd nasze dziecko nabyło takie, a nie inne skłonności i zachowania. Musimy zdać sobie sprawę, że to my jesteśmy absolutnym wzorem dla dziecka i będzie się ono uczyło nie na podstawie tego co do niego mówimy, lecz na podstawie tego co robimy. Dzieci bacznie nas obserwują, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Kolejny powód to nadmierna kontrola. Jako rodzice mamy skłonność do naruszania prywatnej przestrzeni dziecka. Uważamy, że jako pełnoprawni opiekunowie mamy prawo wiedzieć dosłownie wszystko. Z kim rozmawiało, co pisało w pamiętniku, w co się bawiło, co czytało…
Nie potrafimy zrozumieć, że dziecko nie jest naszą własnością, a przede wszystkim człowiekiem, który ma swoje prawa m.in prawo do prywatności. Kiedy prawo to jest nagminnie pogwałcane dziecko broni się kłamstwem, gdyż naturalną jego potrzebą, jak każdego człowieka jest prawo do prywatności. Kłamstwo u dzieci nadmiernie kontrolowanych jest odruchem obronnym, oznaką siły i godności osobistej. Rodzic nie rozumiejąc tego brnie dalej zdenerwowany nieszczerością dziecka. W końcu, gdy uda mu się złamać dziecko jest dumny, że przyznało się do kłamstwa. Ale czy słusznie? W takim przypadku dochodzi u dziecka o złamania poczucia godności i charakteru.

Dzieci kłamią również z powodu nadmiernych wymagań i nadużywania kar.  Łatwo się domyślić, że kłamstwo w tym przypadku jest reakcją obronną. Każdy z nas, gdy ma wybór to za wszelką cenę chce uniknąć kary. Ta zasada tyczy się również dzieci, szczególnie w przypadku, gdy kara jest nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do przewinienia. Dziecko doskonale wie, że jeśli powie prawdę to oberwie, sprytnie więc kalkuluje co będzie się bardziej opłacało. Logiczne jest, że woli skłamać  i mieć święty spokój.

W rozbitych rodzinach dzieci również nie potrafią obyć się bez kłamstwa. W jaki sposób utrzymać dobre relację z obojgiem rodziców, skoro jeden rodzic nadaje na drugiego? Dziecko skutecznie dostosowuje się do sytuacji i każdemu z nich mówi to, co chce usłyszeć.

Poczucie niższości i wstyd z powodu tego co dzieje się w rodzinie także jest powodem do kłamstwa.
Dzieci, które wstydzą się swojej sytuacji w domu bardzo często budują wśród rówieśników zupełnie inny obraz swojego życia. Zwiększają w ten sposób swoją atrakcyjność społeczną. Boją się, że jak powiedzą prawdę inne dzieci się odwrócą i będą się naśmiewać.

Jak widać każde kłamstwo dziecka ma swoje odbicie w relacji z domownikami. Najlepsze co rodzice mogą zrobić, aby dziecko przestało kłamać to zacząć od siebie. Rodzice, którzy kłamią nie są w stanie wychować prawdomównego dziecka. Wymagać możemy tylko wtedy, kiedy sami dajemy mocny i solidny przykład uczciwości i prawdomówności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz